איך להפוך את ה"תודה" שלכם לבעלת משמעות

שכחו מאמירות שטחיות, העובדים הכי טובים שלכם אינם "מלאכים טובים שנשלחו לעזור לכם". הם בני אדם שמגיעה להם הוקרה מתמדת וראויים להערכה וכבוד. מתי הייתה הפעם האחרונה שהודיתם להם — באמת הודיתם להם?
במסגרת המקצוע שלי אני לעתים קרובות מתקשר עם מנכ"לים ועוזרי מנהלים - אין שום מקום בו הצורך בהוקרת תודה בולט יותר.

פעם אחת, לאחר שעוזרת מנכ"ל אחת  הייתה מועילה במיוחד, עניתי למייל שלה בהוקרה: "אני מקווה שהחברה שלך והבוס שלך יודעים ומיידעים אותך בכמה בעלת ערך ומיוחדת את".

היא ענתה לי: "אתה לא יודע עד כמה ההודעה שלך חשובה לי." זה שגרם לי לתהות – מתי הייתה הפעם האחרונה שהבוס שלה אמר לה תודה?

זה קורה לעתים קרובות. למשל, לפני כמה שנים ניסיתי ליצור קשר עם אחד המנכ"לים הידועים ביותר בעולם בקשר למאמר מסוים. העוזרת שלו עשתה עבודת סינון מידע מעולה וידידותית. אז כשכתבתי לבוס שלה, כללתי את ההצהרה הבאה: "כשייצא לי להיות עשיר, אני הולך לשכור את שירותיה של מישהי כמו העוזרת שלך — כדי להגן עלי מפני אנשים כמוני. היא הייתה מועילה, ידידותית, מפוגגת שעמום, ועדיין שמרה על דרכי הגישה אליך כמו פיטבול נאמן. אם היא לא יודעת כמה היא חשובה לך, אתה עושה טעות ניהולית גדולה ואדם כמוך צריך לדעת זאת".

שבוע לאחר מכן התקשרתי לעוזרת שלו ואמרתי: "אני לא יודע אם את זוכרת אותי, אבל אני פשוט עוקב אחרי מכתב ומאמר ששלחתי לבוס שלך כדי לראות אם הוא קיבל אותם."

העוזרת שלו השיבה: "בטח שאני זוכרת אותך ד"ר מארק. לגבי המכתב שלך והמאמר שלך – שלחתי לו את המאמר אבל לא את המכתב".
חשבתי לעצמי, "אוי לא, פישלתי." בהיסוס שאלתי אותה: "למה?".

היא הגיבה בטון מהול בתענוג של מישהו שכרגע הגיש "אס" במשחק טניס: "לא שלחתי לו את המכתב, הקראתי לו את זה בטלפון".

מיותר לציין, העוזרת ואני נשארו חברים מאז.

כן, מנכ"לים מצויים תחת לחץ מכל הכיוונים, ומנהלים נמשכים ונדחפים על-ידי כל מיני אנשים. אך לעתים קרובות מדי הם מתחילים להתייחס ולראות את הצוותים שלהם, ואת עוזריהם האישיים במיוחד, בתור אוסף מכשירי חשמל. כל עוזר טוב יודע כי הדבר האחרון שהבוס שלו רוצה לשמוע ממנו זה תלונה אישית שלו. לעוזרים האלה בדרך כלל משלמים בנדיבות, ולרוב הבוסים שלהם — במיוחד המנהלים שעבורם מספרים, תוצאות, החזר השקעה וכסף הם הכול – שכר גבוה ובונוסים נראים מספיק מתגמלים.

מה שאותם מנהלים נכשלים להבין הוא שהרבה מהעובדים הללו מקריבים את החיים האישיים שלהם, את מערכות היחסים האינטימיות שלהם, אפילו את ילדיהם (כי המנהל לעיתים קרובות ממלא את תפקיד הילד הבכור שלהם).
תמיד יהיו אנשים שחושבים שכסף, בונוסים ואפילו עצם העובדה שיש לך עבודה הם "התודה" שאתה מקבל בתור עובד וזה מספיק. גם תמיד יהיו אנשים שחושבים שהם יעשו עבודה מצוינת גם אם לא יזכו להוקרת תודה. אך מחקרים שנעשים בנושא מראים שוב ושוב, אף אחד לא חסין מהשפעותיה של הוקרת תודה על המוטיבציה. יותר מכך, מחקר שנעשה על-ידי Adam Grant ו- Francesca Gino הראה שאמירת "תודה" לא רק מעלה את הנדיבות ההדדית ומעלה את הסבירות שהאדם שלו הודו יעזור לזה שהודה לו, אלא גם מעודדת התנהגות פרו-חברתית בכלליות. במילים אחרות, לומר "תודה" מעלה את הסיכוי שהעובד שלך ירצה לעזור לאנשים אחרים (הלקוחות שלך) בנוסף לעזרה שהוא מעניק לך.

לדוגמה: במשרד לאומי לעריכת דין, החליטו להטמיע שגרה שבה מנהלי החברה אומרים באופן כנה ואמתי: "תודה" לעובדים שלהם ולעמיתיהם המנהלים. על אף שמידת השחיקה בעבודה לא הופחתה, השגרה הביאה את העובדים בחברה לעבוד שעות נוספות תמורת פחות כסף.

בין אם זו העוזרת שלך, סוס העבודה הזה שיש בצוות שלך, או – והם קיימים! — בוסים שתמיד ילכו צעד נוסף עבורך, האנשים בחייך שעובדים הכי קשה כמעט אף-פעם לא שומעים את המילה "תודה". או שכשהם מקבלים הוקרה, היא מובנית בחתימת המייל שלך בתחתית המייל.

אז פעלו עכשיו. העניקו לאותם אנשים את מה שאני מכנה "תודת עוצמה". התודה הזאת מורכבת משלושה חלקים:

  1. תודו להם על משהו מיוחד שעשו שהיה מעל למצופה. למשל, "יעל, תודה על העבודה במשך שלושת הימים האלה בסוף השבוע כדי להפוך את המצגת שלנו למושלמת. בזכות העבודה שלך, השגנו את הלקוח. "
  2.  
  3. תודו להם המאמץ (או ההקרבה אישית) שהם השקיעו בכדי לבצע את הנ"ל. "אני מבין כמה המשפחה שלך חשובה לך ושהעבודה שעשית באה על חשבון הזמן שתכננת לבלות עם הילדים. בכל זאת, עשית את העבודה בלי להתלונן. המסירות שלך העלתה את המוטיבציה של כל הצוות להפוך את המצגת הזאת למושלמת.
  4.  
  5. תאמרו להם מה הייתה המשמעות האישית של ההשקעה הזאת עבורכם. "אתה יודע שלטובה או לרעה, אנחנו לרוב נשפטים על-פי תוצאות המעשים שלנו וההישגים שלנו. לך היה חלק גדול בהישג האחרון שלי שיגרום להערכת הביצוע הבאה שלי להיות "מעל ומעבר", בדיוק כמו ששלך הולכת להיות. אין כמוך!
  6.  

אם האדם לו אתם מודים נראה המום או אפילו קצת מוזר, אל תהיו מופתעים. זה רק אומר שהתודה שלכם הגיע מעט באיחור.
 
 

Mark Goulston, M.D., F.A.P.A. is a business psychiatrist, executive consultant, keynote speaker and co-founder of Heartfelt Leadership. He is the author of Just Listen and co-author of Real Influence: Persuade Without Pushing and Gain Without Giving In (Amacom, 2013). 

 השאר תגובה